​Kilkadziesiąt zatrzymań ws. SK Banku

numer 1877 - 15.11.2017 ▶ Polska

SPRAWIEDLIWOŚĆ Już siedemdziesiąt osób zostało zatrzymanych w Warszawie i okolicach w śledztwie związanym z jednym z wątków sprawy wyłudzeń kredytów z SK Banku w Wołominie – informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Cytowany przez PAP Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA zaznaczył, że wśród dotychczas zatrzymanych osób są członkowie zarządów firm i pracownicy banku. – We wtorek od rana trwają czynności operacyjne, zatrzymania i przeszukania. Ten wątek śledztwa dotyczy wyłudzeń na 1 mld 630 mln zł – powiedział wczoraj Kaczorek. Rzecznik warszawskiej prokuratury regionalnej nie chciała komentować sprawy.

Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że „tym razem chodzi o wyłudzenia dokonane w związku z działalnością jednej z firm deweloperskich z podwarszawskich Ząbek”. 

CBA pierwsze działania dotyczące Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Bank) przeprowadziła w maju ubiegłego roku. Agenci weszli do siedziby banku w Wołominie, mieszkań osób sprawujących funkcje kierownicze w banku, a także kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych z branży deweloperskiej. Jak informowało wówczas Biuro, „ponad 100 kredytów udzielonych przez SK Bank zostało uznanych jako stracone”, a straty to ok 1,6 mld zł. Śledztwo dotyczyło m.in. niegospodarności wielkich rozmiarów, przestępstw w księgach rachunkowych i podania nieprawdziwych informacji NBP. Pod koniec kwietnia 2016 r. Prokuratura Regionalna w Warszawie powierzyła je w całości do prowadzenia Delegaturze CBA w Katowicach. Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność SK Banku w listopadzie 2015 r., a w grudniu 2015 r. sąd ogłosił jego upadłość.

(dł, PAP)

Autor: dł

Powrót

© FORUM S.A