​Atak nożownika na żołnierza w Wiedniu

numer 1974 - 13.03.2018 ▶ Świat

AUSTRIA Austriacki żołnierz, stacjonujący przed ambasadą Iranu w Wiedniu, zastrzelił napastnika, który w niedzielną noc rzucił się na niego z nożem.

Jak relacjonuje rzecznik austriackiej policji Harald Sörös, atak na wojskowego, który strzegł samotnie ambasady, nastąpił tuż przed północą. Napastnik wyciągnął nóż, którym zadał kilka pchnięć i cięć w okolicach klatki piersiowej żołnierza. Wojskowego od śmierci ocaliła kamizelka ochronna, którą miał na sobie. W odpowiedzi żołnierz początkowo użył gazu pieprzowego. Napastnik jednak nadal był agresywny, dlatego żołnierz oddał co najmniej cztery strzały z pistoletu Glock 17 w kierunku sprawcy.

Ranny w ramię wojskowy chwilę po zdarzeniu trafił do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Służby informują, że motywy, którymi kierował się 26-letni napastnik będący obywatelem Austrii, nie są znane. Warto jednak przypomnieć, że w stolicy Austrii ma siedzibę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), która jest odpowiedzialna za monitorowanie tego, czy Iran przestrzega porozumienia nuklearnego z 2015 r. Po ataku służby austriackie zdecydowały się na wzmocnienie ochrony placówek dyplomatycznych, jakie znajdują się w Wiedniu.

Niedzielny atak jest już kolejnym atakiem przy użyciu noża w stolicy Austrii. W środę doszło do dwóch napaści, na skutek których poważnie ranne zostały cztery osoby. Napastnikiem okazał się odurzony narkotykami 23-letni Afgańczyk, który tłumaczył swój czyn „agresywnym nastrojem” i „wściekłością z powodu trudnej sytuacji życiowej”.

(pk)

Autor: pk

Powrót

© FORUM S.A