Brexit opóźniony, problemy pozostały

numer 2279 - 16.03.2019 ▶ Świat

Brytyjska Izba Gmin przyjęła projekt uchwały wzywający rząd do podjęcia próby opóźnienia brexitu do co najmniej 30 czerwca. Decyzja ta jest szeroko komentowana przez polityków i ekspertów. Większość z opinii nie jest jednak przychylna gabinetowi premier Theresy May.

W czwartkowym głosowaniu brytyjski parlament zdecydował także o odrzuceniu opcji wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. Nie oznacza to jednak, że do takiego scenariusza nie dojdzie. Przedstawiciele rządu są teraz zobowiązani do poszukiwania możliwości, które pozwolą tego uniknąć.

Wszystko wskazuje na to, że podobnie jak wcześniej, także teraz Bruksela nie jest gotowa na jakiekolwiek kompromisy wobec Londynu. – Są tylko dwa sposoby na opuszczenie UE przez Wielką Brytanię: z umową lub bez. Jesteśmy przygotowani na oba scenariusze – skomentował rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas. Z kolei szef negocjatorów z ramienia UE Michel Barnier w rozmowie z dziennikiem „Irish Times” ocenił, że głosowanie w Izbie Gmin przypominało mu Titanica, który głosuje za tym, aby góra lodowa ustąpiła mu z drogi.

Suchej nitki na Theresie May nie zostawiła Nicola Sturgeon, pierwszy minister Szkocji i zwolenniczka oderwania tego kraju od Wielkiej Brytanii

Pozostało 50% treści.

Autor: Wiktor Młynarz

Wykup prenumeratę Powrót

© FORUM S.A