Udział w strajku wydrenuje portfele nauczycieli

numer 2279 - 16.03.2019 ▶ Polska

„W okresie strajku (…) pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia” – brzmi art. 23 ust. 2 Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Na jego podstawie nauczyciele biorący udział w strajku, który zaplanowano na 8 kwietnia, mogą ponieść konsekwencje finansowe. „Codzienna” zapytała ZNP, czy poinformował o tym pracowników oświaty.

Na 8 kwietnia, tuż przed egzaminami gimnazjalnymi, planowany jest strajk generalny nauczycieli. Jego głównym inspiratorem jest Związek Nauczycielstwa Polskiego, który domaga się od Ministerstwa Edukacji Narodowej podwyżek dla pedagogów w wysokości 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r. Resort natomiast zaproponował pracownikom oświaty trzy transze podwyżek w tym roku, które spowodują, że pensje wzrosną o kilkaset złotych, w zależności od stażu pracy.

Związkowcy okazali się jednak nieustępliwi. Co więcej, ochoczo przekonują, że ich działania są podyktowane troską o dzieci i przyszłość polskiej edukacji.

Tymczasem żaden z przedstawicieli ZNP nie poinformował publicznie do tej pory, że wedle obowiązującego w Polsce prawa nauczyciele biorący udział w strajku mogą ponieść konsekwencje finansowe. Zgodnie z art

Pozostało 51% treści.

Autor: Jan Przemyłski

Wykup prenumeratę Powrót

© FORUM S.A