​Hejt na abp. Jędraszewskiego

numer 2327 - 15.05.2019 ▶ Polska

MEDIA Archidiecezja krakowska opublikowała wezwanie m.in. do TVN i „Gazety Wyborczej”, aby sprostowały sposób wykorzystania słów abp. Marka Jędraszewskiego. Kuria krakowska nazywa takie praktyki manipulacją i wzywa do przeprosin. Przeciwko manipulacjom zaprotestowało również Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

„W związku z manipulacją, jakiej dopuścili się autorzy materiału reporterskiego w Faktach TVN z dnia 12 maja 2019 r., pod którym podpisana jest red. Renata Kijowska, domagamy się sprostowania kontekstu wypowiedzi i przeprosin metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego zarówno od redakcji TVN, jak i innych, które powielają nieprawdę, jak np. »Gazeta Wyborcza« (...)” – napisało biuro prasowe archidiecezji.

Archidiecezja krakowska prezentuje właściwy kontekst słów metropolity: „Pytanie p. Kijowskiej: »(…) na stanowisku, że trzeba tylko pochylać się nad sprawcami?«. Odpowiedź abp. Jędraszewskiego: »Trzeba się nachylać nad tym wszystkim, co jest złe i w Kościele, ale także poza nim. Najgorsze jest to, że z kłamstwa robi się dzisiaj element polityki wielkiej, a właściwie to jest bardzo mała i nędzna polityka (...)«. Pada pytanie, o jakim kłamstwie mowa. Odpowiedź: »Wszelakim. Państwo doskonale wiedzą, jak właśnie z kłamstwa się robi narzędzie polityki (…)«”.

W TVN przedstawiono to tak: TVN: „Film »Tylko nie mów nikomu« (...) to spowiedź ofiar, (...) i tuszowanie ich win ze strony przełożonych. »(…) Hierarchia nasza niech bierze się do jakiegoś wyjaśnienia« – apeluje Lech Wałęsa. Czy się weźmie? Biskup Gądecki (...) ogłasza, że tak. Jednak po wypowiedziach innych trudno uwierzyć w nową odsłonę. »Z kłamstwa robi się dzisiaj element polityki wielkiej, a właściwie to jest bardzo mała i nędzna polityka« – uważa arcybiskup Marek Jędraszewski”. „Gazeta Wyborcza” w kłamstwie posunęła się jeszcze dalej, pisząc, że wypowiedź metropolity krakowskiego dotyczyła filmu panów Sekielskich, budując na kłamstwie bezpodstawny atak na arcybiskupa. Cytat za „GW”: „W niedzielę arcybiskup zareagował na film Sekielskiego (...).»Z kłamstwa robi się dzisiaj element polityki wielkiej, a właściwie to jest bardzo mała i nędzna polityka – mówił«”.

W poniedziałek zareagowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. „CMWP SDP stanowczo protestuje przeciwko manipulacjom zawartym w materiałach telewizji TVN i »Gazety Wyborczej« (...) i apeluje do dziennikarzy o rzetelność (...). (...) abp Jędraszewski odpowiadał na inne pytanie, nadawanie jego wypowiedzi innego znaczenia jest niczym nieuprawnione i wprowadza w błąd opinię publiczną” – apeluje dr Jolanta Hajdasz, dyrektor CMWP SDP.

 

Autor: Paweł Tunia

Powrót

© FORUM S.A