​Będą wyższe kary dla pedofilów

numer 2327 - 15.05.2019 ▶ Temat Dnia

SPRAWIEDLIWOŚĆ Powołany przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę zespół, który przeanalizuje zdarzenia z filmu Tomasza Sekielskiego, będzie tak samo traktował wszystkich, który dopuścili się haniebnych i obrzydliwych czynów – zapewnił wczoraj premier Mateusz Morawiecki.

Wczoraj rząd przyjął obszerną nowelizację Kodeksu karnego, która zakłada podwyższenie górnej granicy kar za pedofilię z 25 do 30 lat. Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że prawo karne musi służyć zaspokojeniu potrzeby poczucia bezpieczeństwa społecznego.

Premier stwierdził, że powołany w poniedziałek przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę zespół prokuratorów jest zespołem, który „w taki sam sposób będzie traktował wszystkie kategorie tych haniebnych, obrzydliwych czynów, których dopuścili się wszyscy obywatele, kiedykolwiek”.

Mateusz Morawiecki wskazał, że zmiany w Kodeksie karnym umożliwią „przez bardzo długie lata, bez przedawnienia, ściganie tego typu przestępstw” – W związku z tym będą miały też cel prewencyjny – zapobiegania jakimkolwiek tego typu czynom – podkreślił, dodając, że przepisy wprowadzające większe możliwości walki z pedofilią, „surowe kary za wszelkie bestialskie, haniebne czyny wobec osób małoletnich na tle wolności seksualnej będą obowiązywały absolutnie bez żadnej taryfy ulgowej oczywiście również księży”. – Jest rzeczą oczywistą, że tego typu zdarzenia, zachowania występują w wielu innych środowiskach i im też trzeba się przypatrzeć – zakończył.

(sm, PAP)

Autor: sm

Powrót

© FORUM S.A