Zbliżają się nowe wybory we Włoszech

numer 2404 - 14.08.2019 ▶ Świat

RZYM Z powodu kryzysu we włoskim rządzie wczoraj Senat wrócił z wakacyjnej przerwy. Senatorowie ustalili datę głosowania ws. wotum nieufności dla premiera Giuseppego Contego.

Jak pisała „Codzienna”, Liga Mattea Salviniego dąży do wyborów m.in. ze względu na kryzys rządowy, który wybuchł przy okazji głosowania ws. szybkiej kolei mającej połączyć włoski Turyn z francuskim Lyonem. Nie bez znaczenia jest również widoczna zmiana poparcia dla ugrupowań tworzących rząd. Według sondaży na Ligę chce głosować ok. 38 proc. wyborców, z kolei systematycznie topnieje poparcie dla Ruchu Pięciu Gwiazd, który może liczyć obecnie na 17-procentowe poparcie.

W poniedziałek odbyło się spotkanie szefów klubów parlamentarnych głównych partii w Senacie ws. ustalenia daty głosowania nad wotum nieufności dla rządu. Ze względu na brak jednomyślności nie udało się wyznaczyć konkretnego dnia, w którym ma się odbyć głosowanie. Przeciw głosowaniu ws. wotum nieufności dla rządu opowiadają się politycy z populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd, który do tej pory tworzył koalicję z prawicową Ligą, oraz część senatorów z lewicowej Partii Demokratycznej. Powodem sprzeciwu wobec wniosku o usunięcie sprawującego urząd premiera ma być troska o włoską gospodarkę. Jednak oczekiwano, że wczoraj senatorom Ligi, mającym większość, uda się ustalić datę głosowania nad wotum nieufności dla premiera Giuseppego Contego.

Decydujące zdanie będzie mieć prezydent Włoch Sergio Mattarella. Może zdecydować się na rozwiązanie parlamentu i rozpisanie przedterminowych wyborów bądź na wskazanie kandydata na nowego premiera.

(pk)

Autor: pk

Powrót

© FORUM S.A