Pistacje z konfiturami

numer 2456 - 12.10.2019 ▶ Polska

WYBORY W nocy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza. Oznacza to zakaz agitacji wyborczej na rzecz komitetów i poszczególnych kandydatów. Kary za złamanie ciszy są bardzo surowe i mogą sięgnąć nawet miliona złotych. Nie można również publikować sondaży. Za to w mediach społecznościowych znów pojawią się dziwne cenniki pistacji, konfitur, arbuzów, buraków i onuc.

Cisza wyborcza potrwa do godz. 21 w niedzielę. Wtedy podamy przybliżone wyniki wyborów z sondaży exit poll, czyli dokładnych badań socjologicznych przeprowadzanych przed lokalami wyborczymi. Sondaże te są realizowane na zlecenie największych telewizji i rzadko się mylą, jednak zdarza się, że wyniki nieznacznie się zmieniają. Tak było w poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego, gdy wynik o godz. 21 znacznie odbiegał od tego po przeliczeniu głosów.

Oczywiście pojawiają się przecieki z sondażowni, które lądują w mediach społecznościowych w postaci dziwnych tweetów. Bardziej wiarygodne wyniki pojawią się w niedzielę ok. godz. 19. Ok. godz. 20.30 ostateczne wyniki sondażowe trafią do stacji telewizyjnych. Oficjalnie jednak będzie trwała cisza wyborcza. W jej trakcie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. „Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu” – informuje PKW. Naruszenie ciszy wyborczej traktowane jest jak przestępstwo i należy je zgłosić policji. Niechlubną tradycją jest jednak łamanie zakazu agitacji, mimo że za ten czyn grożą drakońskie kary od 500 tys. zł nawet do 1 mln zł.

Wielu ekspertów twierdzi, że obecnie zakaz agitacji nie ma sensu i jest łamany w internecie. Zwolennicy przywołują jednak przykłady odwrotne, gdy dozwolona agitacja wyborcza przed lokalami doprowadzała do zastraszania wyborców i ułatwiała korupcję. Formalnie więc żadna partia nie zdecydowała się na zniesienie ciszy wyborczej. W tym roku Państwowa Komisja Wyborcza wydała serię spotów na temat zakazu agitacji, w których zachęca do informowania o naruszeniach przepisów.

 

Autor: Jacek Liziniewicz

Powrót

© FORUM S.A