Koronawirus zabił pół miliona osób

numer 2671 - 30.06.2020 ▶ ŚwiatPANDEMIA Zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 10 mln osób na świecie. W wyniku ogłoszonej w marcu br. pandemii SARS-CoV-2 życie straciło już pół miliona chorych.

Chiny poinformowały Światową Organizację Zdrowia (WHO) o pojawieniu się nowej choroby, która przypomina zapalenie płuc, 31 grudnia ub.r. Wkrótce ustalono, że wywołuje ją koronawirus SARS-CoV-2, a chorobie nadano nazwę COVID-19. Początkowo epidemia była lokalna, dotyczyła tylko mieszkańców miasta Wuhan, gdzie odkryto pierwsze przypadki, ale bardzo szybko rozeszła się na inne państwa. Dziś zakażenia COVID-19 odnotowano już w co najmniej 188 krajach.

Według naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa na całym świecie potwierdzono już 10 mln infekcji. Wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że jest to bardzo zaniżona liczba. 10 mln to bowiem liczba osób, które poddały się testowi na obecność koronawirusa, który dał wynik pozytywny. Tymczasem COVID-19 w większości przypadków przechodzi się bezobjawowo i chory może nawet nie zauważyć, że zachorował. W wielu biedniejszych krajach służba zdrowia nie ma też możliwości testowania wszystkich, którzy powinni być przetestowani, więc wielu chorych nigdy nie trafiło do statystyk

Pozostało 50% treści.

Autor: Wiktor Młynarz

Wykup prenumeratę Powrót

© FORUM S.A